v předprodeji: 280 Kč
na místě: 350 Kč

Od Smetany po filmovku - Oslava Roku české hudby

Podkrkonošský symfonický orchestr

Jarní oslava „Roku české hudby" v podání Podkrkonošského symfonického orchestru pod taktovkou Martina Hyblera

Už sto let oslavujeme každý rok končící číslicí 4 jako „Rok české hudby". Letos o to intenzivněji, protože právě zakladatel české národní hudby, Bedřich Smetana, slaví 200 let od narození.

Podkrkonošský symfonický orchestr k svátku české hudby představí turnovskému publiku program složený výhradně ze skladeb českých autorů, nicméně pouze v oblasti klasické hudby nezůstane. V první části koncertu orchestr připomene slavný „Poem" Zdeňka Fibicha nebo jednu z prvních českých skladatelek a dirigentek Vítězslavu Kaprálovou částí z její „Suity Rusticy".

K narozeninám Bedřicha Smetany zazní orchestrální fantazie z opery Prodaná nevěsta ve zcela raritní úpravě Karla Kovařovice z roku 1900. Diváci se také mohou těšit na světovou premiéru skladby „PSOCHOD" regionálního hudebního skladatele Petra Matouška, kterou orchestru k letošním oslavám české hudby věnoval.

Česká hudba není výhradně „klasická hudba", a proto bude druhá polovina koncertu ve znamení ikonických melodií z českých filmů a seriálů, ve které budou zastoupeni nejvýznamnější autoři tohoto žánru – Luboš Fišer, Zdeněk Liška, Karel Svoboda, Petr Hapka a další. Mnoho emocí tak divákům zprostředkují známá témata z filmů Kolja a Pyšná princezna nebo seriálů Cirkus Humberto a Návštěvníci.

Sopranistku Kristýnu Polákovou orchestr doprovodí v hudbě z filmů Spalovač mrtvol a Tajemství hradu v Karpatech.

Celou oslavu české hudby v podání Podkrkonošského symfonického orchestru vede dirigentsky i umělecky turnovský rodák a občan Martin Hybler. Jeho všestranná hudební osobnost a pozitivní energie jsou vždy zárukou příjemně stráveného večera jak pro diváky, tak pro samotné účinkující. Koncert je i letos součástí „Dvořákova festivalu", který letos vstupuje do svého 68. ročníku.