v předprodeji: 190 Kč
na místě: 250 Kč

Písničkářky napříč žánry

aneb Muzikantky – Dámy – Ženy

Komorní festival „Písničkářky napříč žánry aneb Muzikantky – Dámy – Ženy“ vstupuje do své druhé desítky. Letos se totiž v Turnově sejdeme už po jedenácté, opět v den MDŽ, a to v pátek 8. 3. 2024 v 19 hod. Tentokrát ne na Střelnici, ale výjimečně v divadle a to všichni tak trochu netradičně, společně s účinkujícími na podiu za oponou. Někteří možná ještě pamatují legendární „Folkové večery za oponou“, tento večer bude ale na rozhraní folku, jazzu, latino hudby, alternativy, prostě napříč žánry.

První letošní účinkující bude písničkářka a skladatelka, kytaristka a hráčka na klávesové nástroje Monika SONK, pocházející ze Zlína, od roku 2000 žijící v Praze. Monika je absolventkou DAMU, katedry autorské tvorby a pedagogiky, podílela se na vzniku desítek inscenací v Národním divadle nebo na Letních Shakespearovských slavnostech, jako produkční spolupracovala s bratry Formanovými, Davidem Radokem, nebo Johnem Malkowichem, v divadelních projektech spolupracovala třeba s Vladimírem Javorským. Poměrně nedávno začala vystupovat jako písničkářka. V roce 2022 se poprvé zúčastnila celorepublikové soutěže písničkářů Porta, kdy vyhrála Pražské kolo a celorepublikově byla čtvrtá. V roce 2023 už získala Autorskou Portu 2023 za text písně Seznam a 1. místo v kategorii junior song INTERPORTA 2023 za píseň Slabý signál SOS. V témže roce také vyšlo její debutové, žánrově pestré album Lodivod, které nese prvky folk-jazzu a latino hudby. Jiskrný a energický zpěv dotváří autentickou výpověď písničkářky, jejíž dynamický projev s vůní latinskoamerických rytmů je vyhraněný a okouzlující zároveň. V Turnově Moniku uslyšíte společně s violoncellistkou Barborou Soukupovou.

Jako druhá se představí Lada Šimíčková z Brna, vynikající textařka a členka Textové dílny Slávka Janouška, kde je po právu nazývána první dámou Textové dílny. Jako autorka textů se objevuje například na deskách Lucie Redlové, Petra Bende či kapely Nevermore & Kosmonaut, nebo dnes již neexistující kapely Zhasni. Některé její texty zhudebnil písničkář Slávek Janoušek. Od roku 2007 Lada hudebně spolupracuje s písničkářem Ivo Cicvárkem, který se díky přátelství, vzniklém na Textové dílně stal jejím dvorním zhudebňovatelem. V roce 2012 se Lada stala držitelkou textařské ceny Za krásu slova udělované rádiem Proglas. Její písně jsou založeny na nevšedních poetických textech a civilním pěveckém projevu. Žánr, v němž se pohybuje, v sobě kombinuje prvky šansonu a soudobé písňové akustické hudby s jemnou elektronikou. Základem hudebního doprovodu je klavír a kytara Ivo Cicvárka. Nově lze Ladu slyšet v sestavě s celou kapelou (vedle zmíněného Ivo Cicvárka je to ještě bubeník Jirka Bařina a basista Přemek Březovič). Po albech Hotel v tiché ulici (2012) a Soukromé písně (2017) točí v těchto dnech Lada nové album, které vyjde v polovině tohoto roku pod názvem Něco ke čtení a ze kterého uslyšíte písně především.

Večer zakončí zpěvačka Marie Puttnerová, pohybující se po české hudební scéně v originálních sestavách (Jablkoň, Půljabkoň a Zvíře jménem Podzim) a Martin Novák (Robert Křesťan & Druhá tráva, Lanugo, Blue Shadows, Jaromír Honzák Quintet, David Dorůžka Trio), kteří se propojili, aby vytvořili společný hudební svět tvořený nejen autorskými písněmi Puttnerové, ale i svět, ve kterém mohou zaznít střípky zhudebněné poezie křehkého Jana Zahradníčka či sureálního Vlastimila Třešňáka. Poté, co ke spolupráci přizvali opavského kytarového kouzelníka Petra Uviru (Ladě, Heimat, Jitka Šuranská, Vladivojna la Chia), došlo ke společné symbióze lidských hlasů a elektrických kytar, které podmanivým a naléhavým způsobem posouvaly pomyslné hranice folku. V roce 2022 však došlo k zásadnímu propojení s britským producentem Eddie Stevensem (Druhá tráva, Jana Kirschner, Roisín Murphy, Moloko), díky němuž vyšlo 28. dubna 2023 debutové album Puttnerové s názvem Laila tov, které Marie Puttnerová představuje posluchačům nejen v plné kapelové formaci, ale také v komorním hávu společně právě s Martinem Novákem. V současné době je zmíněné album v užší nominaci Ceny Anděl 2023 v kategorii Folk, takže Marušce držme pěsti.

Večerem vás bude provázet jako vždy Ondřej Halama.