v předprodeji: 290 Kč
na místě: 340 Kč

Karel Plíhal

Karel Plíhal je český kytarista, zpěvák, aranžér, textař, ale i hudební režisér. Narodil se 23. srpna 1958 v samém srdci rovinaté Hané, ve městě Přerov. Vystudoval Střední průmyslovou školu strojnickou v nedaleké Olomouci, načež se stal konstruktérem a topičem v Olomouckém divadle. I přestože neměl a nemá žádné hudební vzdělání, brzy přesedlal z topičské kariéry na dráhu textaře a písničkáře, což mu však nedělalo žádné potíže - na kytaru hrál již od svých 15 let.

Jeho prvními destinacemi byly zejména olomoucké undergroundové country-swingové kapely jako Hučka, Falešní hráči, či Plíharmonyje. Jeho první sólové vystoupení se datuje na ještě rudě zavánějící rok 1983. Až mezi roky 1985 a 1993 ho na jeho koncertech či vystoupeních doprovázel Emil Pospíšil a následně, v letech 1995-1999 i Petr Freund.

Složil hudbu již k několika inscenacím Moravského divadla v Olomouci - např. Zlatovláska, Manon Lescaut, Zimní pohádka, Pašije, Sluha dvou pánů, Utrpení Dona Perlimplína či Giroflé-Giroflá.

Mimojiné zhudebnil i mnoho Kainarových básní či zrežíroval mnoho alb Jaromíra Nohavici, Petra Fialy, Bokomary, či Bratří Ebenů. V roce 2006 vydal soubor svých básniček, nazvaný Jako cool v plotě společně s ilustracemi Miroslava Bartáka. Nyní plánuje vydat album Vzduchoprázdniny.

Mezi jeho největší "pecky" patří zejména alba Nebe počká (2004), hudba k filmu Rok ďábla (2002), Kluziště (2000) či starší Imaginární hospoda (1986).

Karel Plíhal je současné již čtyřnásobným držitelem ceny soutěžního hudebního festivalu Porta.

Doprovodná kytara: Petr Fiala

Pořad není vhodný pro děti do 12 let.
Délka pořadu: dvě hodiny s přestávkou.