Jednotné vstupné: 390 Kč

Abonenti Turnovských hudebních večerů mají tento koncert v rámci abonmá!

Prodej vstupenek probíhá online (odkaz v textu vpravo).
Dále je možné vstupenky zakoupit fyzicky na recepci Střelnice.

Kostel Narození Panny MarieLípa Musica
Turnovský hudební večer

Čtvero ročních dob v Českém ráji

Josef Špaček a Barocco sempre giovane

„Všudypřítomná svěží energie, mistrovské hráčské umění, vzájemné napojení a především vtip, smysl pro detail a odvaha, to vše se charakterizuje zábavnou a strhující interpretaci.“
- Lukáš Červený, KlasikaPlus

Barokní hudba v posledních letech prožívá obrození a získává si stále větší posluchačskou oblibu. Mnoho zapomenutých děl se po staletích dočkává svého provedení. Vivaldiho cyklus houslových koncertů známý jako Čtvero ročních dob však toto obrození nepotřebuje. Skladba je v našem kulturním prostoru všudypřítomná, objevuje se ve filmech, zní v nákupních centrech i v reklamách. Přesto není zprofanovaná a je naopak stále vyhledávaná interprety i posluchači. Je to zkrátka tak dobré, že je škoda to odložit a neprovozovat. To je jednoduchý důvod, proč Vivaldi a proč Čtvero ročních dob.

Nad to obecenstvo v Turnově čeká provedení tohoto díla ve skvostném obsazení. Prvních houslí se chopí charismatický Josef Špaček, který je světově uznávaným sólistou a zároveň hostujícím koncertním mistrem České filharmonie. Josef Špaček je festivalovému publiku dobře známý zejména ze dvou sezón, kdy se ujal postu uměleckého garanta festivalu Lípa Musica. Nyní se před své publikum vrací opřen o energický soubor Barocco sempre giovane, který působí pod uměleckým vedením Josefa Krečmera.

Náboj a štávu jejich provedení „Čtveráků“ dodává inspirace poznámkami a návodnými verši, kterými skladatel své dílo obohatil. Výsledkem je bezpočet momentů, kdy každá z vět zní nově a neotřele.

„Když člověk najde třeba zmínku o tom, že tady je tóny znázorněno štěkání psa nebo, co já vím, opilecky okořeněné podzimní hony, je to pro hravé interprety přímo ráj.“
- Josef Špaček

Barocco sempre giovane se za 20 let své existence stal uznávaným tělesem nejen pro interpretování barokní hudby, zabývá se i skladateli 19. století nebo soudobými autory. Nyní se však s Vivaldim navrací ke svým skutečným kořenům, tedy k italskému baroku. Vivaldiovský večer kromě Čtvera ročních dob podtrhuje také završení programu houslovým koncertem Grosso Mogul.

„Vivaldi byl za svého života superstar, a jeho koncert pro housle Grosso Mogul, byl rock’n’roll své doby. Těším se, že to na koncertě pro vás, milé publikum, pořádně rozbalíme!“
- Josef Špaček

Program:
Antonio Vivaldi (1678-1741)
Koncert č. 1 E dur, Op. 8, RV 269 – „La primavera“ – JARO
Allegro – Largo e pianissimo sempre – Allegro pastorale

Koncert č. 2 G moll, Op. 8, RV 315 – „L´estate“ – LÉTO
Allegro non molto – Adagio e piano, Presto e forte – Presto

Koncert č. 3 F dur, Op. 8, RV 293 – „L’autunno“ – PODZIM
Allegro – Adagio molto – Allegro

Koncert č. 4 F moll, Op. 8, RV 297 – „L’inverno“ – ZIMA
Allegro non molto – Largo – Allegro

Koncert pro housle, smyčce a basso continuo D dur, op. 7/11, RV 208 „Grosso Mogul“
Allegro – Grave Recitativo – Allegro

Účinkují: Josef Špaček (housle) a Barocco sempre giovane 
Délka koncertu: 1h 10 min bez přestávky

VSTUPENKY

FESTIVALOVÝ KATALOG KE STAŽENÍ (pdf)
Změna v programu: 
Pořadatelé festivalu Lípa Musica oznámili 28/6 změnu v programu koncertu připravovaného na 4/10. Z technických důvodů místo Labyrintu světa a ráje srdce festival uvede Vivaldiho čtvero ročních dob se sólistou Josefem Špačkem a souborem Barocco sempre giovane. Více informací se dočtete v TZ kliknutím ZDE.